среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz ma��o fachowym okiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenie te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, lekkiej obróbce oraz stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub od razu ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy sztachetki Winylowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor głazów na balaski z PCV na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas rozmaite kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można też siekać na sześciany o równych zarysach, użytkowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nierównych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie PCV stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie PCV na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru a także naszych upodobań forma kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki i balaski z plastyku na plot i furtkę sztachetowa tworzy się z skał przeróżnego kształtu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałków o nieregularnych zarysach, wypada je właściwie łączyć tzn. tak, iżby postać każdego kolejnego integrował się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenie z plastyku z Tczewa należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają także mchem oraz glonami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, by głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий