понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot albo żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne zwykle spełniają role ogrodzenia, choć częstokroć służą także za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenia PVC stawia się w słonecznych miejscach, gdzie szybko wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Wiele uroku maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez osłonięte zakamarki parku. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie plątanina witek albo kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazki, zaś rześka wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie panują w skwerze, również nasze preferencje oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same wzrastają, nierzadko również ekspansywnie rozkwitają, jednak wymagają także dużo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z PCV zdołają być niezmiernie cienkie, jednakże wypada je cyklicznie skracać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, bowiem takie ogrodzenie wyznacza się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi czas mniejszych opadów,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany estetycznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastiku stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. Jeżeli mamy sporo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий